دسته‌ها

پمپ های شناور الکتریکی
پمپ های شناور الکتریکی
نوامبر 5, 2018
پمپ
پمپ
نوامبر 7, 2018
پمپ آب

پمپ آب

پمپ های آب

پمپ های آب ممکن است  باز یا بسته طراحی شده باشد. در مورد پمپ های باز، موتور دارای چسبنده ای است که به وسیله ی یک حلقه ی مهر و موم یا یک واشر تخت بسته می شود و پمپ می شود. قطعه مونتاژ موتور پمپ بخشی از موتور است. پمپ های بسته در عین حال مجموعه ای کامل هستند.

انواع مختلفی از پروانه های پمپ بسته و باز در پمپ های مکانیکی آب استفاده می شود. تازه ترین روش های محاسبه و ابزار شبیه سازی جریان برای بهینه سازی پروانه های پمپ از لحاظ نیاز هیدرولیکی، بهره وری پمپ و هندسه با توجه به روند تولید استفاده می شود.

بدنه از چدن آلومینیوم یاآهن فشرده خاکستری تولید می شود. اتصالات مختلف مانند براکت برای شیلنگ، ترموستات، شاخه ها و غیره
به بدنه ی پمپ نصب شده است.

در اصل، بسیاری از انواع پمپ ها می توانند برای پمپاژ آب استفاده شوند. با این حال شایع ترین نوع پمپ گریز از مرکز می باشد. یک پمپ گریز از مرکز از طریق دستگاهی با نام پروانه ای قدرت میگیرد. پروانه  شبیه توربین است. این تیغه ها منحنی های زیادی دارند که آب را کاملا درپمپ هدایت می کند.

انواع پمپ شناورو

پمپ شفت غلافی

در این نوع پمپ سیال پس از پمپ شدن بوسیله پروانه از طریق لوله‌ای که در اطراف محور قرار دارد به سمت خروجی هدایت می‌شود. در این دسته از پمپ‌ها چنانچه سیال دارای خاصیت روانکاری مناسبی باشد می‌تواند با شفت در تماس باشد اما اگر سیال پمپاژی روانکار مناسبی نباشد باید با ایجاد محفظه‌ای از تماس سیال با شفت جلوگیری کرد. در این حالت باید فضای محفظه و شفت با یک روانکار مناسب پر شود.

پمپ توربینی

در پمپ‌های توربینی از پروانه‌های جریان مختلط (mixed flow) استفاده می‌شود که در آن سیال موازی محور (shaft) وارد پروانه می‌گردد و به‌طور زاویه دار نسبت به محور از پروانه (impeller) خارج می‌گردد.

پمپ جریان محوری

در پمپ‌های جریان محوری (axial flow)، یا پمپ‌های ملخی سیال موازی محور (shaft) وارد پمپ می‌گردد و به‌طور موازی نسبت به محور از پروانه (impeller) خارج می‌گردد. در این پمپ بیش‌تر فشار مایع را نیروی پرتاب پره‌های پروانه (impeller vanes) تأمین می‌کند. این پمپ برای تولید دبی‌های زیاد با ارتفاع کم (high mass flow rate and low heads) کاربرد دارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − چهار =