دسته‌ها

پمپ آب
پمپ های آب
نوامبر 6, 2018
کف کش استریم
آوریل 12, 2019
پمپ

پمپ

پمپ چیست؟

پمپ

پمپ

پمپ وسیله ای است که مایع ها را  انتقال، عرضه و یا فشرده سازی می کند یا موجب کاهش گاز ها به ویژه از طریق مکش یا فشار یا هر دو میشود
به عبارتی دیگر پمپ با عمل مکانیکی، مایعات یا گاهی اوقات گاز را حرکت می دهد.
انواع پمپ:
پمپ حفره پیشرفته
پمپ چرخ دنده پیستون
پمپ دیافراگم
پمپ پیچ پمپ دنده ای
پمپ بنزین

پمپ ها در سراسر جامعه برای مقاصد مختلف استفاده می شود. برنامه های اولیه شامل استفاده از آسیاب های بادی یا میلز آب برای پمپاژ آب است. امروزه پمپ برای آبیاری، تامین آب، تامین بنزین، سیستم تهویه هوا، تبرید (معمولا کمپرسور نامیده می شود)، حرکات شیمیایی، جنبش فاضلاب، کنترل سیل، خدمات دریایی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که انواع مختلفی دارد، با توجه به شکال و اندازه ها از بسیار بزرگ تا بسیار کوچک، از فشار بالا به فشار کم، و از حجم بالا به حجم کم نیز دسته بندی  میشوند.

پمپ ها با استفاده از برخی از مکانیزم ها (معمولا متقارن یا دوار) عمل می کنند و انرژی را برای انجام کار مکانیکی برای حرکت مایع مصرف می کنند. پمپ ها از طریق بسیاری از منابع انرژی، از جمله عملیات دستی، برق، موتورها یا نیروی باد، از میکروسکوپ های مختلف برای استفاده در برنامه های پزشکی به پمپ های بزرگ صنعتی استفاده می شود.

به طور معمول پمپ ها توسط اسب بخار، سرعت جریان حجمی، فشار خروجی در متر، مکش ورودی در پا (یا متر) مورد ازریابی قرار میگیریند.
پمپ های مکانیکی در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی مانند پمپاژ آب از چاه ها، فیلتر آکواریوم، فیلتر کردن فاضلاب و هوادهی، در صنعت ماشین برای آب خنک سازی و تزریق سوخت، در صنعت انرژی برای پمپاژ نفت و گاز طبیعی و یا برای خنک کننده عملی برج ها در صنایع پزشکی، پمپ ها برای فرآیندهای بیوشیمی در توسعه و تولید پزشکی و به عنوان جایگزین های مصنوعی برای قطعات بدن، به ویژه پروتز مصنوعی قلب و آلت تناسلی استفاده می شود.

هنگامی که یک لوله تنها یک پروانه چرخشی دارد، آن را پمپ تک مرحله نامیده می شود. هنگامی که یک لوله (پوشش)دارای دو یا چند پروانه چرخشی است، پمپ دو مرحله ای یا چند مرحله ای نامیده می شود.
توان مصرفی پمپ ها از فرمول زیر محاسبه می‌شود:
P=ρghq/η
که در آن η راندمان پمپ، ρ چگالی آب، g شتاب ثقل، h ارتفاع نظیر فشار آب و q دبی آب می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 18 =