انواع برنامه ها برای نقشه های سیستم اطلاعات جغرافیایی(Arc GIS)

دسته‌ها

سیستم اطلاعات جغرافیایی
سطوح در GIS
می 6, 2021
اجرای پروژه GIS با ArcMap10
اجرای پروژه ی GIS
می 12, 2021
نقشه های حرفه ای GIS

نقشه های حرفه ای GIS

انواع مختلفی از برنامه ها برای نقشه های GIS

کاربران می­توانند برای نمایش ویژگی ها و ترکیب ها، کشف ارتباطات جدید، تهیه­ ی ویرایش و آنالیز ، و تهیه نتایج ارتباطات کارآمد بوسیله استفاده از مشاهدات جغرافیایی از GIS که یک سیستم اطلاعاتی جامع می­باشد، استفاده نمایند.در ادامه با Arc GIS آشنا میشوید.

نقشه های حرفه ای GIS

کاربران Arc GIS Desktop که شامل (کاربران Arc View، Arc Info، Arc Edit) هستند. اغلب به عنوان کاربران Arc GIS Engine نام برده و شناخته می­شوند. Arc GIS Desktop استفاده های فراوانی را برای کاربران خود فراهم می­کند، از قبیل؛ اصلاح و ویرایش نقشه، به وجود آمدن نقشه های کاربردی، کار با مناظر سه بعدی و کروی، تکمیل اطلاعات ناقص و تجزیه و تحلیل داده ها برای خروجی های GIS.

Arc GISوظایف و فعالیت های معمول در برنامه های GIS شامل؛ ۱- نقشه های تالیفی ۲- ویرایش اطلاعات ۳-تهیه آنالیز های فضایی ۴- معقول نمودن نتایج ۵- متحرک و سه بعدی نمودن اطلاعات جغرافیایی ۶- داده های طبقه بندی شده و جدولی ۷- انتشار و نشر نقشه های موردی و تحت web و نقشه های Arc GIS Explorer 8- نقشه های چاپی.

 

نقشه های اینترنتی و تحت web

نقشه های اینترنتی توسط قشر کثیری از شهروندان و دامنه­ی وسیعی از مخاطبان هم چون کارگزارن مزارع، کارمندان اجرایی، مدیران و متخصصان مورد استفاده قرار می­گیرد. این نقشه ها در ارتباط با سرورهای GIS منتشر می­شوند. استفاده از GIS اینترنتی با تجربه های متفاوتی روبرو است. شما هم چنین می­توانید بصورت خلاقانه استفاده های خود را در مورد نقشه های اینترنتی به مشارکت بگذارید این استفاده ها توسط سرویس های محیطی و نیروهای Arc GIS سازماندهی می­شوند. شما همچنین می­توانید به راحتی این نقشه های اینترنتی را با هم ترکیب نمایید.

نقشه های اینترنتی و تحت web

نقشه های اینترنتی و تحت web

نقشه های اینترنتی و تحت webکاربردهای Mobile , GIS

اکثر موبایل های امروزی دارای سیستم موقعیت یاب جهانی یا جهان GPS هستند. با ذخیره­ی این اطلاعات و تکمیل جداول می­توانیم آن ها را وارد محیط GIS کرده و شروع به تحلیل و آنالیز داده ها کنیم. از طرف دیگری با استفاده از ابزار wieless و دیگر برنامه های مکمل می­توان از این دستگاه ها به طور کامل بهره گرفت.

کاربردهای Mobile , GISکاربردهای KML در Arc GIS

KML زبانی است بر پایه XML که توسط شرکت گوگل برای نمایش داده های فضایی و یا کره های جغرافیایی، در برنامه هایی مانند Google Erth و یا Google Maps بکار می­رود. فرمت KML این برنامه ها را قادر می­سازد تا از داده های رایج مورد استفاده کاربران GIS حمایت کند. هر فایل KML متشکل می­شود از ترکیبی از عناصر جغرافیایی ، تصاویر و تنظیمات مربوطه . در نهایت می­توان گفت که KML در موارد زیر مورد استفاده قرار می­گیرد؛

  • نمایش داده های GIS در Google Erth ، Google Maps با استفاده از نهادها، رنگ ها ، تصاویر و bollon_style.
  • امکان دستیابی به اطلاعات پراکندگی ها در ترکیب های جغرافیایی.بطور مثال : بوسیله­ی نمایش اطلاعات پراکندگی ها در زمانی که شما بر روی ترکیبی خاصی یا مکانی خاص کلیک می­کنید.
  • مشخص کردن تعاملات ما بین کاربران.بطور مثال؛ برای تنظیمات حالت پرواز و مکان قرار داده دوربین جهت ایجاد انیمیشن مورد نظر.

فایل های KML هم می­توانند دارای پیوند الحاق KML.* باشند و هم دارای پیوند KMZ.* باشند (برای فشرده سازی و zip نمودن فایل های KML). به علاوه، سرویس های نقشه ای که با استفاده از سرور های ArcGIS منتشر شده اند،می­تواننند توسط سرویس KML خدمات رسانی انجام دهند.

حمایت های Arc GIS 10 در Google earth ، Google Maps

 بسیاری از کاربران Arc GIS می­خواهند از این دو برنامه Google به عنوان اهرم های قدرتمندی در کار روزانه خود استفاده کنند. این برنامه های شبکه ای و تحت web می­توانند نقشه های پایه ای دیجیتالی را برای شما فراهم کنند تا شما بتوانید اطلاعات جغرافیایی خود را لایه بندی نمایید. حتی بسیاری از کاربران می­خواهند محتویات و خدمات GIS خود را در مجموعه بزرگتری از کاربران بوسیله این دو برنامه شرکت گوگل منتشر کنند. به عنوان مثال ، ایجاد امکان دستیابی شهروندان به خدمات اطلاعاتی دولت ها، که این امر توسط GIS منتشر شده است.

KMLهم چنین می­تواند برای نمایش و کار با منابع جغرافیایی در HTML هم بکار برده ­شود. این امر کاربران GIS را قادر می­سازد تا محتویاتی غنی از ترکیب های جغرافیایی را بوسیله صفحات اینترنتی و یا توانایی لینگ گذاری (Hyperlink) بوسیله­ی HTML، در اختیار دیگران قرار دهند. هم چنین KML می تواند در Arcmap بوسیله عملکرد های وسیع و اجرایی داده های Arc GIS مورد استفاده قرار بگیرد. در آخر می­توان گفت که حتی در محیط ArcGlobe 10 نیز  نوار ابزاری برای استفاده از داده های KML قرار داده شده است تا با این فرآیند کاربران به آسانی بتوانند مدیریت لازم را بر فایل های خود ا نجام دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 2 =