دسته‌ها

کار با نوار ابزار Editor
کار با نوار ابزار Editor در برنامه ArcMap
جولای 5, 2021
نمایش آلودگی با GIS
نمایش آلودگی با GIS در سفره های آب زیر زمینی
جولای 11, 2021
GIS سه بعدی

GIS سه بعدی

تمرین ۲۰ (Arc GIS 3D Analyst)

این تمرین مربوط به قسمت GIS سه بعدی می‌باشد. شاید یکی از مهمترین نقش ها را در تهیه نقشه ها و سیستم‌های جغرافیایی این بخش ایفا می‌کند. به دلیل گستردگی این مطلب و جدید بودن این مطالب در GIS 10 این تمرین را به قسمت های کوچکتری بسط می دهیم تا فراگیری آن بیشتر شود،

تمرین اول

تمرین ۲۰-۱ (قرار دادن یک تصویر در سطح زمین)

مرحله اول: برنامه ArcCatalog10 را از مسیر زیر باز نمائید؛

Start> All Programs> ArcGIS> ArcCatalog10

GIS سه بعدی

بر روی منوی Customize کلیک کرده و گزینه‌ی Extertions را انتخاب نمائید. تیک تمامی گزینه ها را زده و سپس Close کنید.

GIS سه بعدی

حال بر روی آیکون Connect  to Folder کلیک کنید و به مسیر زیر بروید.

C:\student\ 3DAnalyst

و در نهایت ok کنید.

GIS سه بعدی

مرحله دوم: در زیر شاخه‌ی Contents بر روی Exercise1 دوبار کلیک کنید و گزینه‌ی Death Valley Tarrain را انتخاب کرده بعد بر روی دکمه‌ی Preview در بالای آن کلیک کرده تا تصویری اولیه از فایل مورد نظر را نشان دهد. حال از زیر صفحه قسمت کادر preview گزینه‌ی ۳D view را انتخاب کنید تا تصویر سه بعدی از فایل مورد نظر را نشان دهد.

GIS سه بعدی از بالا صفحه بر روی منوی Customize کلیک کنید و گزینه‌ی ۳D View Tools را تیک بزنید. تا نوار ابزار آن بر روی صفحه قابل مشاهده شود.

گزینه ی 3D View Toolsاز این نوار ابزار آیکون Navigate را فعال سازد ( به طور پیش فرض انتخاب شده است) بعد بر روی نقشه کلیک کرده و آن را حرکت دهید. مشاهده می کنید که با این ابزار شما می توانید به راحتی نقشه ی مورد نظر را در حالت سه بعدی چرخانده و با توجه به زاویه مورد نظر خود به آن نگاه کنید. آیکون های دیگری نیز نظیر Zoom ، Pan و … شما را در مشاهده بهتر نقشه یاری می کند. بر روی آیکون Identify  کلیک کرده و بعد بر روی نقطه‌ای از نقشه TIN مورد نظر خود کلیک کنید. پنجره ای به اسم Identify Results باز می گردد که شامل مشخصاتی نظیر؛ Elevation، Slope وAspectمی‌باشد.

GIS سه بعدیبر روی آیکون Full Extend کلیک کنید تا نقشه ی TIN را در همان حالت اولیه مشاهده فرمائید.

برنامه ArcScene و ArcGlobe و GIS سه بعدی

مرحله سوم: برای نمایش داده‌های ۳D و GIS از برنامه ArcScene و ArcGlobe استفاده می شود. البته برای مشاهده خلاصه ای از آنها می‌توان از ابزار Preview 3D در ArcCatalog استفاده نمود. در این مرحله می خواهیم وارد برنامه ArcScene بشویم برای این منظور برروی آیکون  از نوار ابزار ۳D View Tools کلیک کنید تا صفحه ی مورد نظر باز گردد. در پنجره ای به اسم ArcScene-Getting Started در قسمت Exiting Scenes بر روی New Scenes کلیک کرده بعد از قسمت زیر این پنجره بر روی آیکون  Browse کلیک کنید به آدرس زیر بروید؛

 c:\Student\3DAnalyst\3D_Default.gdb

و در نهایت Ok کنید.

GIS سه بعدیبرنامه‌ی ArcCatalog را ببندید. در برنامه ی ArcScene پنجرهی Catalog را باز نمائید. به مسیر زیر بروید؛

C:\Student\3DAnalyst\Exercise1

بر روی فایل Death Valley Terrain کلیک کرده و آن را به وسیله موس خود کشیده و بر روی صفحه اصلی بیاورید. مشاهده می کنید نقشه‌ای که در محیط Preview 3D دیده بودیم نمایش داده شده است.

GIS سه بعدیاین بار در همان مسیر قبلی در پنجره‌ی Catalog به داخل فولدر Data شوید و این بار بر روی فایل  dvim3.TIF  کلیک کرده و آن را دوباره با موس کشیده و در صفحه اول قرار دهید.

GIS سه بعدیمشاهده می کنید در قسمت Table of Contents دو لایه‌ی Death Valley Terrain و لایه‌ی dvim3.TIF هر دو ظاهر شده اند.

دو لایه ی Death Valley Terrain و لایه ی dvim3.TIFتصویری که به نقشه‌ی TIN اضافه شده، تصویری است که ارتفاع در آن صفر می باشد. لایه‌ی Death Valley Terrain را خاموش نمائید. تا بتوانید تصویر dvim3 را به طور کامل مشاهده کنید.

GIS سه بعدیسه بعدی شدن تصویر

مرحله چهارم: در پنجره‌ی Table of Contents بر روی لایه‌ی dvim 3 کلیک کرده و گزینه ی Properties را انتخاب کنید. بر روی Tab،Base Heights  رفته و گزینه‌ی Floating on a Customer Surface کلیک کرده و در نهایت Ok کنید.

GIS سه بعدی مشاهده می کنید که که تصویر نقشه شما تغییر کرده است و دارای بعد ارتفاع شده است. حال می توانید توسط آیکون GIS سه بعدی Navigate آن را بچرخانید و اطراف آن را مشاهده فرمائید.

GIS سه بعدی

برای مشاهده بهتر آن می توانید به داخل مکان مورد نظر Zoom کرده و بعد به کمک ابزار Navigate آن را دقیق تر مشاهده فرمائید.

GIS سه بعدینمایش سطح زمین و پستی و بلندی ها در GIS سه بعدی

مرحله پنجم: در این مرحله می خواهیم کمی سطح زمین و پستی و بلندی ها را به شکل   Exaggerate (اغراق آمیز) نشان بدهیم. برای این امر، از قسمت Table of Contents بر روی Scene Layers راست کلیک کرده و گزینه‌ی Scene Properties را انتخاب نمائید. بهTab، General رفته و در قسمت Vertical Exaggeration عدد ۲ را وارد نمائید و در نهایتOk کنید.

GIS سه بعدیمشاهده می کنید که ارتفاعات بر روی نقشه دو برابر شده اند.

GIS سه بعدی

اگر در قسمت بالا به جای عدد ۲ عدد صفر را وارد می کردید. تصویر به حالتی که در مرحله ی اول بود در می آید یعنی هیچگونه ارتفاعی در نقشه موجود نبود. برای اینکه تصویر مورد نظر را به حالت اولیه در می آورید باید گزینه‌ی None را انتخاب کنید.

دیدگاه ها بسته شده است