مه پاش خانگی

مه پاش خانگی تایوانی

در سال های اخیر بسیاری از افراد به دنبال خنک سازی محیط خود از مه پاش خانگی استفاده می کنند. مه پاش ابزاری برای خنک کردن محیط و افزایش رطوبت می باشد که در انواع صنعتی و خانگی در بازار عرضه می گردد. از آنجا که مه پاش خانگی اغلب روش کار ساده ای دارد لذا دانستن اتصالات این دستگاه خالی از لطف نیست. اگرچه مه پاش خانگی را می توان در انواع مختلف تقسیم بندی کرد اما بهتر است بدانیم که اتصالات این دستگاه تقریبا مشابه بوده و لذا شناخت آن ها می تواند راهی برای افزایش کارایی و بازدهی این دستگاه باشد.

 

مه پاش خانگی اوربیت

نازل مه پاش خانگی

مهم ترین بخش از سیستم مه پاش را نازل می دانند که با استفاده از ریز کردن قطرات می تواند محیط را خنک نگه دارد. از خواص مهم نازل مه پاش می توان اسپری کردن آب را نام برد که هرچه قطر ذرات تولید شده توسط نازل کمتر باشد، کارایی مه پاش خانگی بیشتر خواهد بود. در واقع این قطرات آب هستند که با جذب گرمای محیط به خنک کردن آن کمک می کنند. هرچه قطر ذرات کمتر باشد، سطح تماس با مولکول های هوا بیشتر شده و در نهایت دما زود تر کاهش پیدا می کند. همچنین این کار بدون ایجاد خیسی و رطوبت در محیط انجام می شود و احساس بدی را به افراد القا نخواهد کرد مه پاش صنعتی.

نازل ها از جنس برنج، استیل و پلی اتیلن هستند و بسته به نوع کاربرد از نازل های با جنس مختلف استفاده می شود. نکته قابل تامل عدم رسوب مواد و املاح آب در نازل های پلی اتیلنی و پلاستیکی است و به همین خاطر در سال های اخیر بیشتر استفاده می شود. علاوه بر این انتظار می رود احتمال زنگ زدگی که در نازل های استیل و برنجی بیشتر به چشم می خورد در این نازل ها وجود نداشته باشد.

یک مه پاش خانگی می تواند دارای یک درپوش تک نازله و یا دو نازله باشد که هر کدام کاربرد جداگانه را در موارد خانگی دارند.

 

تجهیزات مه پاش خانگی

لوازم موجود در کیت مه پاش خانگی تایوانی :

 • شیلنگ ۶ میل معمولی
 • ۸ عدد نازل مه پاش برنجی
 • ۸ عدد پایه نازل یک طرفه مه پاش پیچی پلاستیکی
 • اتصال اول خط پیچی
 • صافی آب توری (جهت جلوگیری از ورود ذرات معلق)
 • بست دیواری
 • بست کمربندی دکمه ای

** در بسیاری از تماس ها از ما میپرسند که اختلاف این مدل با مه پاش خانگی اوربیت چیست ؟ 

مزایا: 

 • قیمت ارزان تر نسبت به مدل های دیگر
 • نازل های برنجی (پودر کردن آب بسیار بهتر نسبت به مدل های پلاستیکی)

معایب:

 • اتصالات پیچی (عملکرد ضعیف تر نسبت به مدل فیتینگی)
 • شیلنگ ۶ میل معمولی (نداشتن تحمل و کیفیت پایین تر نسب به شیلنگ PU)
 • اتصال اول خط ۱۸۰ درجه (نداشتن چرخش لازم نسبت به مدل ۹۰ درجه)
 • اتصال سر خط پلاستیکی (ماندگاری کمتر نسبت به بست های برنجی)

 

 

لوله

در کنار نازل مه پاشی خانگی معمولا لوله ای قرار گرفته است که به نازل متصل می گردد. اهمیت طول لوله و جنس آن زیاد است و در اغلب مه پاش های جدید از لوله هایی از جنس پلاستیک استفاده می شود. لوله باید با کیفیت انتخاب شود زیرا که پمپ فشار آب را با فشار زیاد درون این لوله می فرستد و در صورت عدم مقاومت احتمال ترکیدن آن وجود دارد.

اتصالات مربوط به منبع

یکی از مواردی که در نهایت باید مورد استفاده قرار گیرد، اتصال شلنگ یا لوله به شیر آب است. در یک مه پاش خانگی با کاربری ساده استفاده از پمپ چندان معمول نیست و به دلیل کارایی ساده شلنگ آن به طور مستقیم به منبع آب متصل می گردد. بنابراین اتصالات مربوط به شیر آب می تواند سیستم نازل مه پاش را راه اندازی نماید.

فیلتر

در میان اتصالات مربوط به منبع، فیلتری قابل مشاهده است که از ورود مواد جامد به درون سیستم جلوگیری می کند. در واقع اهمیت این موضوع برای مه پاش ها بسیار زیاد است زیرا که از رسوب این مواد درون شیلنگ و نازل ممانعت می کند و این بهترین راه حل برای افزایش عمر و کارایی این محصول می باشد.

 

راهنمای نصب مه پاش خانگی

 

بست های مربوط به اتصال

یک مه پاش خانگی در موارد مختلف کاربرد دارد، از این رو معمولا در پکیج های مربوط به این محصول بست هایی قرار داده می شود که شلنگ آن را در مکان های مختلف وصل نماید. در واقع این بسته ها بسته به نوع کاربری می توانند به روش های مختلفی استفاده شوند و با این روش کارایی سیستم مه پاش خانگی دو چندان خواهد شد.