اتوماتیک پمپ آب پنتاکس – هیدروتانک پنتاکس PENTAX

اتوماتیک پمپ آب پنتاکس – هیدروتانک پنتاکس PENTAX – ست کنترل پمپ آب پنتاکس – ست کنترل پنتاکس قیمت – ست کنترل پنتاکس hidrotank h1 –  ست کنترل پنتاکس ایتالیا pentax – طریقه نصب ست کنترل پنتاکس – هیدروتانک پنتاکس – هیدروماتیک پنتاکس – ست کنترل با منبع ذخیره آب پنتاکس – ست کنترل هیدروماتیک پنتاکس – نمایندگی رسمی پمپ پنتاکس – شرکت پنتاکس 

هیدروتانک پنتاکس

 

ست کنترل پنتاکس


طریقه نصب اتوماتیک پمپ آب خانگی

اتوماتیک پمپ آب پنتاکس – هیدروتانک پنتاکس PENTAX

۱-   دستورالعملهای  ایمنی مهم:

برای کاهش احتمال آتش سوزی یا برق گرفتگی لطفا به نکات زیر دقت فرمایید:

قبل از هر گونه دستکاری، اتصال از منبع اصلی کامل قطع باشد.

کابل تغذیه اصلی و  هر سیم اتصالی دیگری باید از نظر اندازه و نوع کاملا مناسب انتخاب شود.(باید در انتخاب کابل این نکات را لحاظ کرد اولا انتخاب کابل با توجه به نرخ تغذیه الکتریکی پمپ صورت گیرد ثانیا  احتمال تماس اتصالات برقی پمپ با آب لحاظ شود).

همیشه از یک  وسیله جریان پسماند با IDn=30mA استفاده شود مخصوصا در محل هایی مانند استخرهای شنا، چشمه ها، یا فواره های آب.

تمامی امور مربوط به برداشتن پوشش پمپ باید توسط افراد دارای صلاحیت انجام شود.

احتیاط:

هنگامی که پمپ متوقف است، سیستم هنوز تحت فشار است. بنابراین قبل از هر گونه دستکاری، مطمئن شوید که شیری را باز کنید تا سیستم خلاص شود. دستگاه فقط برای آب تمیز کاربرد دارد و برای استفاده از اب دریا، آب پسماند، سیستم آب باران، انفجاری، آب خورنده و هر مایع خطرناکی  مناسب نمی باشد.

اتوماتیک پمپ آب خانگی پنتاکس ایتالیا

۲-   اطلاعات فنی:

منبع تغذیه: ۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت AC 50/60 هرتز

مصرف انرژی در حالت اماده به کار: کمتر از ۲۵/۰ وات                                                      

ماکزیمم جریان:  ۱۲ آمپر                                                                                        

بازه فشار قطع: ۱ تا ۵/۳ بار

ماکزیمم فشار مجاز:  ۱۰ بار

حجم ناخالص تانک فشار: ۴/۰ لیتر

فشار ازپیش تعیین شده کارخانه برای تانک: ۱ بار

بیشنه دمای اب: ۵۰ درجه سانتیگراد

مینیمم دمای محیط: ۵ درجه سانتیگراد

ماکزیمم دمای محیط: ۵۰درجه سانتیگراد

دمای انباره: ۱۰- تا ۵۰ درجه سانتیگراد

اتصالات هیدرولیکی: GAS male یک اینچی

درجه حفاطتی:IP 65

نوع(مرجع استاندارد EN 60730-1 ): 1.C

گیج فشاری: قطر ۴۰ میلیمتر صفر تا ۱۲ بار/ صفر تا Psi 170

درجه الودگی: III

فهرست نصبی: III

تست فشار توپی: ۸۵ درجه سانتیگراد

گشتاور پیشنهادی برای ترمینال کابل: ۵/۲ تا ۳ نیوتن متر

گشتاور پیشنهادی برای اتصالات هیدرولیکی: ماکزیمم ۸ نیوتن متر

۳-   توضیحات:

هیدروتانک H1  وسیله ای است که پمپها را قادر می سازد تا با یک مینیموم فشار غالب ۲ باری به صورت خودکار شروع(استارت) یا توقف(استوپ) کنند.  که پمپ با  افت فشار(باز کردن دریچه ها) و یا نگه داشتن جریان در داخل سیستم( بستن دریچه ها) به ترتیب این کار را انجام می دهد.

اگر منبع آب به هر دلیلی دچار قطعی آب شود، هیدروتانک H1 تابع توقف پمپ را اجرا کرده و بنابراین از آسیبهای احتمالی عملکرد پمپ به صورت خشک ممانعت می کند. این وسیله همچنین قادر به راه اندازی خودکار دستگاه  با استفاده از یک تایمر داخلی است. که وجود آب به مقدار کافی را چک می کند.( این تابع برای نسخه های با قابلیت ری استارت مجدد قابل دسترسی است).

تانکر اضافه ۴/۰ لیتری انبساطی تلاطم های ناخواسته فشار موثر بر  روی چرخه پمپ که ممکن است بر اثر نشتی های کوچک در سیستم بوجود آید را کاهش می دهد. 

گیج فشار داخلی امکان کنترل فشار در داخل سیستم را آسانتر می کند. به علاوه هر گونه نشتی در داخل سیستم به آسانی قابل تشخیص است.

در زمان کارکرد، گیج فشار ثانویه ای در پشت واحد نصب می شود که چک کردن روزمره شیر پیش- شارژ را تسهیل می کند(شکل ۳)

احتیاط: قویا توصیه می شود که اب عاری از هر رسوبی باشد. در صورتی که رسوبی وجود دارد نصب یک فیلتر دفع رسوبات در منفذ ورودی الزامی است.

دستگاه نباید در داخل چاه یا محفظه های دربندی شده نصب شود به بیان دیگر جایی که تراکم های سنگین مواد ممکن است شکل بگیرد.

هر دو سیستم پمپ و هیدروتانک H1  باید در مقابل یخ زدگی  در هوای سرد محافظت شوند.

۴-   قطعات و اجزا: 

 

شکل ۱ اجزا اصلی را نشان می دهد:

a : اتصال ورودی                          b : اتصال خروجی             c : شاخص برق               d : شاخص عملکرد پمپ    e : گسیختگی(عملکرد خشک)

f : دکمه ریست                                    g : گیج فشاری   h : ترمینالهای تغذیه                   

i : ترمینالهای بار(پمپ)      j: پیچ تنظیم فشار قطع   k: شیر تانک پیش-شارژ    l: گیج فشار پیش- شارژ(اختیاری)

۵-   عملیات:

دستگاه زمانی که به منبع تغذیه متصل می شود، پمپ را برای حدود ۱۵ ثانیه فعال می کند. پمپ هر بار زمانی که افت فشاری را حس می کند مثلا شیری در مسیر باز می شود، شروع به کار می کند.

بر خلاف سیستمهای اب معمولی که مجهز به سوییچ فشار و تانک فشار هستند، در این نوع کوچکترین جریان سیال مشخص می کند که چه هنگامی پمپ باید با توجه به فشار قطع کن ، خاموش شود. این دستگاه برای خاموشی پمپ ۷ تا ۱۶ ثانیه تاخیر ایجاد می کند و بنابراین باعث کاهش دور پمپ در شرایط جریان کم می شود.

۷-    نصب:

الف: اتصالات هیدرولیکی اتوماتیک پمپ آب پنتاکس :

هیدروتانک H1 در موقعیتهای عمودی یا افقی و در هر جایی بین خروجی پمپ و اولین خروجی(شیر) می توانند نصب شوند.  توجه شود که باید از هم راستا بودن پیکان روی پوشش با جهت جریان سیال در لوله طبق شکل ۸ اطمینان حاصل گردد. همه اتصالات هیدرولیک باید نسبتا محکم شوند. یک واحد کاهش فشار مناسب باید در پورت تخلیه برای هر پمپ با فشار کاری بیشتر از ۱۰ بار باید تعبیه شود.

احتیاط: استثنائا در پمپهای غوطه ور، نصب شیر غیر بازگشتی بین پمپ و ورودی هیدروتانک H1 ممکن است در روی عملکرد پمپ نتیجه عکس داشته باشد(پمپ ممکن است نتواند متوقف شود)

در صورتی که نصب شیر غیر بازگشتی الزامی است باید در فاصله حداقل سه متری دستگاه صورت گیرد(شکل ۷)

در مواردی که نرخ جریان خیلی زیاد است سیستم هیدروتانک H1 می‌تواند به صورت بای پس و به صورت موازی با شیر غیربازگشتی که در خروجی اصلی نصب شده، نصب شودتا افت فشار را کاهش دهد(شکل ۶)

اتصالات الکتریکی اتوماتیک پمپ آب پنتاکس :

نکته: تمامی اتصالات الکتریکی باید توسط افراد متخصص به صورت شکل سه انجام شود.

برای پمپهایی که توان آنها بیش از ۵۰۰ وات هستند و دمای محیط بیشتر از ۲۵ درجه سانتیگراد  می باشد، کابلهای عایق حرارتی (مقاوم در برابر حداقل ۱۰۵ درجه سانتیگراد) باید مورد استفاده قرار گیرد. فقط از ترمینالهایی که دستگاه را تغذیه می کنند استفاده کنید.

در نسخه هایی که دارای کابل هستند، ساده تر است که تغذیه پمپ به سوکت الکتریکی هیدروتانک H1 متصل شود و خروجی این سیستم به تغذیه خروجی وصل شود.

نکته: واحدهایی که با کابل هایی با مساحت سطح مقطع یک میلیمتر مربع تغذیه می شوند برای حداکثر ۱- آمپر طراحی شده اند. برای بارهای بیشتر کابلهای تغذیه الکتریکی باید توسط افراد تخصص جایگزین شود و حداقل از کابل ۵/۱ میلیمتر مربع استفاده شود.

احتیاط: پمپی  که به هیدروتانک H1 متصل می شود باید به اندازه کافی در مقابل جریانهای بیش باری محافظت شده باشد.

۸-تنظیم فشار قطع اتوماتیک پمپ آب پنتاکس

احتیاط: چرخاندن پیچ تنظیم، ماکزیمم فشار دریافتی توسط پمپ  را تغییر نمی دهد.

فشار اولیه که توسط کارخانه تنظیم شده است ۵/۱ بار است که برای بسیاری از کاربردها حالت بهینه دارد. با تنظیم پیچ در فلنج داخلی که با علامتهای + و – نشان داده شده است می توان به فشار کاری متفاوتی دست یافت.

ممکن است شما نیاز به تغییر تنظیمات فشار ست شده توسط کارخانه داشته باشید:

  • اگر شیری که در بالاترین نقطه نصب شده بیشتر از ۱۵ متر بالاتر از هیدروتانک H1 باشد(شکل ۵: ارتفاع ماکزیمم ۳۰ متر)
  • برای بار اضافی یعنی زمانی که فشار بار با فشار پمپ اضافه شود(ماکزیمم ۱۰ بار).

احتیاط: نکته مهم این است که ماکزیمم فشار پمپ حداقل یک بار بیشتر از فشار قطعی باشد که در هیدروتانک H1 مشخص شده است.

۹-راه اندازی اتوماتیک پمپ آب پنتاکس :

احتیاط: اگر سطح آب پایین تر از سطحی باشد که پمپ در آن نصب شده است(هد منفی)، الزامی است که از یک شلنگ مکش همراه با شیر استفاده شود تا از بازگشت آب به چاه جلوگیری گردد.

قبل از روشن کردن سوئیچ، مطمئن شوید که لوله مکش و پمپ آماده هستند. پمپ را با استفاده از سوییچ روشن هیدروماتیک H1 روشن کنید. به محض اینکه پمپ از حرکت ایستاد، شیری که در مرتفع ترین نقطه سیستم قرار دارد را باز کنید.

اگر یک جریان پایداری در شیر جریان دارد و پمپ بدون قطعی کار می کند، راه اندازی با موفقیت انجام گرفته است. اگر جریان سیال پیوسته ای وجود ندارد سعی کنید پمپ را با نگه داشتن دکمه ریست برای یک زمان کوتاه به کار بیندازید. اگر مشکل کماکان ادامه داشت دستگاه هیدروتانک H1 را قطع کرده و تمامی پروسه را تکرار کنید.اتوماتیک پمپ آب پنتاکس

۱۰-محافظت در مقابل عملکرد خشک:

اگر پمپ بخاطر عدم وجود آب توقف شد چراغ قرمز FAILURE روشن می شود برای ریست کردن سیستم دکمه RESET را بعد از اطمینان مجدد از وجود آب در ست مکش پمپ فشار دهید یا منبع تغذیه را به طور موقت قطع کنید.

۱۱-ریست اتوماتیک:

چون پمپ در هنگام عدم وجود آب متوقف می شود، در نسخه هایی با قابلیت ریست مجدد( به صورت اختیاری) به صورت خودکار پمپ بعد از زمان مشخصی که از قبل تعیین شده مثلا در بازه های ۱۵، ۳۰ یا ۶۰ دقیقه ای ، بسته به مدل پمپ عمل ریست را انجام می دهد.

این عملیات با چشمک زدن سریع چراغ قرمز رنگ نشانگر مشخص می شود. این پروسه تا زمانی که آب جدید در سمت مکش پمپ وجود داشته باشد یا تعداد تکرارهای ریستی که برای پمپ از قیبل تعیین گردیده مثلا ۲، یا ۴ یا ۸ بار(بسته به مدل) تعیین شده، ادامه پیدا می کند.

اگر تکرارها از این حد تجاوز کرد، چراغ نشانگر قرمز روشن می ماند. برای ریست سیستم، باید دکمه RESET بعد از اطمینان از وجود آب در سمت مکش پمپ فشار داده شود.

۱۲-نگهداری اتوماتیک پمپ آب پنتاکس:

این وسیله به صورتی طراحی شده است که بدون نیاز به تعمیر و نگهداری در طول عمر اجرایی خود حداکثر عملیات را اجرا کند. اگرچه در بعضی شرایط شدید کاری ما نیاز هست که چک کنید و یا در صورت نیاز فشار تانک را برروی فشار اولیه تنظیم کنید

همچنین دیافراگم داخلی تانک فشار ممکن بعد از استفاده طولانی  گسترده نیاز به تعویض داشته باشد.اتوماتیک پمپ آب پنتاکس

چک کردن فشار پیش سِت تانک فشار:

از قطع بودن منبع تغذیه مطمئن باشید و سیستم را از فشار داخلی آزاد کنید این کار را با باز کردن یک شیر انجام دهید. پیچ کلاهک پشت تانک فشار را باز کنید تا به شیر فشار شکل ۵ دسترسی پیدا کنید.

مقدار فشار تانک را با استفاده از یک منبع هوای فشرده مجهز به گیج فشار بر روی مقدار دلخواه تنظیم کنید اتوماتیک پمپ آب پنتاکس

فشار قبل سِت کردن باید بر روی حدودا ۳/۲ مقدار فشار قطع هیدروتانک H1 باشد برای مثال اگر فشار اولیه ۵/۱ بار است فشار قبل تنظیم باید ۱ بار باشد)

احتیاط: فشار داخل مخزن فشار باید هرگز از ۴ بار بیشتر نشود. توصیه می شود که از یک کمپرسور با یک خروجی فشار که از قبل سِت شده و شیری که ماکزیمم فشار آن ۴ بار است استفاده شود تا از خطر انفجار یا آسیب جلوگیری شود.

جایگزینی دیافراگم مخزن:

اگر یک افت متناوب در فشار پیش سِت در فشار مخزن مشاهده شد، دیافراگم داخلی ممکن است سوراخ شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

این کار باید توسط اپراتورهای متخصص انجام شد که به صورت خاص توسط سازنده تربیت شده باشند.

احتیاط: قبل از تعویض دیافراگم مخزن فشار لطفا مطمئن شوید که:

  • منبع تغذیه قطع است.
  • فشار داخل سیستم کاملا آزاد شده است
  • فشار داخل مخزن تحت فشار به صورت کامل آزاد شده است.

احتیاط: توصیه می شود یک شیر قطع کن در سیستم تعبیه شود تا از تلاطم های ناخواسته در طول عملیات جلوگیری کند.اتوماتیک پمپ آب پنتاکس

تانک فشار و دیافراگم داخلی می توانند با باز کردن ۸ پیچ در قسمت پشت و بالا کشیدن دو قطعه با هم باز شوند. دیافراگم را باز کرده و با یک دیافراگم جدید جایگزین کنید.

تانک حاوی دیافراگم جدید در داخل بدنه اصلی هیدروتانک H1 را در محل قرار دهید و ۸ پیچ را به روش تناوبی سفت کنید.( پیچها را به صورت قطری در نقاط مخالف سفت کنید.)

گشتاور پیچاندن پیچها باید بین ۳ و ۴ نیوتن متر باشد. از آنجایی که بدنه اصلی از پلاستیک ساخته شده است ماکزیمم ۵ بار عملیات باز و بسته شدن مجاز است. اگر از این مقدار تجاوز کرد ممکن است نیاز باشد دستگاه داخلی نیز تعویض شود تا از خطر شکست هیدرولیکی جلوگیری شود. اتوماتیک پمپ آب پنتاکس

با تبعیت از دستورالعمل جایگزینی دیاگرام، جایگزینی فشار پیش سِت به مقدار اولیه دارای اهمیت زیادی است.

۱۳-غیر فعال بودن برای مدت زمان زیاد:

در زمانهایی که دستگاه به مدت طولانی غیر فعال است مخصوصا در فصل زمستان دستگاه باید به طور کامل از آب خشک شود تا از خرابی ان جلوگیری شود. قبل از راه اندازی مجدد توصیه می شود فشار پیش شارژ تانک را مجددا بازبینی کنید.

۱۴-عیب یابی اتوماتیک پمپ آب پنتاکس:

مشکل: پمپ هیچ آبی دریافت نمی کند.

علت یا علل: ۱- هیدروتانک H1 بر روی مسیر دیگری نصب شده است

۲- پروسه زیرسازی به درستی اجرا نشده است

۳- شلنگ مکش به صورت صحیح در داخل اب قرار نگرفته است.

راه حل: ۱- محلهای اتصالات نصبی را چک کنید و در سورت نیاز اصلاح کنید

۲- دکمه RESET را فشار داده و نگه دارید تا زمانی که جریان به صورت مرتب جاری شود.

۳- شلنگ مکش را چک کنید که در چاه در داخل آب قرار گرفته باشد.

مشکل: پمپ  به فشار مشخص شده نمی رسد

علت یا علل: ۱- نشتی در سیستم وجود دارد. ۲- فیلتر یا شلنگ مکش مسدودی دارد. ۳- شیر پایه بسته شده است.

راه حل: ۱- نشتی را چک کنید ۲- هر گونه انسدادی یا گرهی را رفع کنید ۳- شیر پایه را جایگزین کنید.

خرابی: دستگاه از راه اندازی پمپ علیرغم وجود آب ممانعت می کند. اتوماتیک پمپ آب پنتاکس

علل: ۱- فشار بر روی عدد بسیار بالای ست شده است / ۲- محافظ حرارتی پمپ ممکن است از عملکرد پمپ ممانعت کند.

راه حل: فشار را کم کنید تا زمانی که مشکل حل شود. با یک نصاب حرفه ای تماس بگیرید. ۲- پمپ را چک کنید.

مشکل: پمپ زمانی که شیر باز است شروع به کار نمی کند

علت: فشار بر روی عدد خیلی پایینی ست شده است.

راه حل: فشار را افزایش دهید تا زمانی که مشکل حل شود. با یک نصاب حرفه ای تماس بگیرید.

مشکل: پمپ به صورت متناوب قطع و وصل می شود

علت یا علل: ۱- در سیستم نشتی وجود دارد ۲- فشار داخل تانک فشار صحیح نیست ۳- جریان آب از شیر خیلی کم است. اتوماتیک پمپ آب پنتاکس

راه حل: ۱- برای هر گونه نشتی و در صورت یاز حل مشکل سیستم را چک کنید. ۲- مقدار پیشفرض تانک فشار را جایگزین کنید ۳- به با پشتیبانی فنی تماس بگیرید.

 مشکل: پمپ عمل می کند ولی قطع نمی کند

علت یا علل: ۱-کلید جریان هیدروتانک H1 کثیف است. ۲- نشتی های ناچیزی در سیستم وجود دارد. ۳- یک شیر چک قبل یا بعد از هیدروتانک H1 نصب شده است.

راه حل: ۱- دستگاه را چک کنید ۲- سیستم لوله کشی را چک کنید. ۳- هر شیری را از سیستم حذف کنید. اتوماتیک پمپ آب پنتاکس