۶ دلیل مهم استفاده از مه پاش صنعتی در گلخانه

دسته‌ها

پمپ کارواش صنعتی
کارواش صنعتی یا واترجت چیست؟
مارس 17, 2021
GIS چیست؟
GIS چیست؟
آوریل 21, 2021
مه پاش صنعتی

مه پاش صنعتی

۶ دلیل مهم استفاده از مه پاش صنعتی در گلخانه

یکی از عوامل مهم برای ایجاد سالن های پرورشی صنعتی یا نیمه صنعتی مه پاش است تا رطوبت کافی را در فضای گلخانه به وجود بیاورد. مه پاش صنعتی باعث می شود تا آب به صورت قطره های کوچک در هوا معلق شوند  و رطوبت کافی را در فضا به یک اندازه ایجاد کند. مه پاش علاوه بر ایجاد رطوبت در این فضا برای خنک سازی نیز استفاده می شود.

در واقع مه پاش یکی از انواع سرمایش ها تبخیری است یا به آن خنک کننده ی تبخیری هم می گویند. در سیستم مه پاش آب نمی تواند روی سطح گیاه بنشیند چون انقدر ریز است که قبل از رسیدن به سطح تبخیر می شوند و گرمای گلخانه را جذب می کنند و گلخانه را خنک می کنند. هرچه ذره کوچک تر باشد کارایی این سیستم بیشتر خواهد بود.

مه پاش در گلخانه

خشکسالی

در سیستم مه پاش صنعتی آب باید به صورت استاندارد وارد سیستم شود و از فیلتر حتما باید عبور کند.با توجه به زیاد شدن جمعیت در جامعه ی امروزی نیاز انسان ها به غذا و محصولات گیاهی زیاد شده است . بنابراین پرورش دهندگان با استفاده از سیستم های گلخانه ای به این فکر افتادند که محصولات مورد نظر را برای همه فصل ها تولید کنند.

دیگر اینکه خشکسالی در بیشتر مناطق در جهان به ویژه در ایران  وجود دارد و موجب از بین رفتن بستر های زیر زمینی شده است که این نیز زندگی تمامی جانوران زنده از جمله گیاهان را تهدید می کند.این عوامل باعث شدند که کشاورزان میزان تولید محصولات را افزایش دهند و راه آن را در آبیاری قطره ای دیده اند.

فرد پرورش دهنده با توجه به سیستم آبیاری که دارد میتواند محصولات پرورشی خود را انتخاب کند و میزان تولید آنها را افزایش دهد. سیستم مه پاش آنقدر کارایی عالی در زمینه ی آبیاری گیاهان و حتی در زمینه های دیگر داشته است که الان در زمینه آبیاری گیاهان جزو اجزای جدایی ناپذیر است چون وظیفه ی ایجاد رطوبت را به درستی انجام می دهد.

سم پاشی در گلخانه

در گلخانه از مه پاش برای سم پاشی هم استفاده می شود چون می تواند با قابلیت پاششی خود همه ی گیاهان را در هر نقطه از گلخانه سم پاشی کند و مانند رطوبت روی همه ب اجزای گیاه پخش می شود  و از آفت زدگی گیاه جلوگیری  می کند. همچنین از هدر رفتن آب جلوگیری می شود و هزینه اب را کم می کند. مه پاش بر اساس  اندازه ی گلخانه و میزان نیاز محصولات به آب انتخاب می شوند.نقش مه پاش بسیار در گلخانه مهم است مثلا زمستان یکی از فصل هایی است که محصول ها گلخانه یخ می زنند و البته با وجود دستگاه مه پاش این احتمال دیگر وجود ندارد.

انواع مه پاش صنعتی

به طور کلی سیستم ها مه پاش ۳ دسته اند:

۱-سیستم های مه پاش نازلی

۲-سیستم نازلی

۳-سیستم التراسونیک

دلایل استفاده از قابلیت های مختلف مه پاش صنعتی

سیستم های مه پاش توانایی های  مختلفی دارند مثل:

۱-می توانند تا ۹۵ درصد رطوبت تولید کنند.

۲- می توانند آب را به قطره های ریز تبدیل کنند تا حدی که در محیط خیسی دیده نشود.

۳- از لاین های مختلف جهت مه پاشی یک نواخت می توان بهره برد و مه پاشی را متمرکز انجام داد.

۴- پمپ کارواش در نظر گرفته شده در مه پاش ضد زنگ است و در مقابل رسوبات مقاومت دارد.

۵- دیسک یا هد نازل مه پاش استیل و دارای سیستم ضد چکه می باشد.

۶- قابلیت اتصال به سیستم های زمان بندی و تایم دهی جهت روشن و خاموش بودن دستگاه

مه پاش صنعتیمهمترین اجزای مه پاش

مه پاش ها با ساختار ویژه ی خود می توانند قطرات آب را که خود کوچک هستند به اندازه ی ۵ میکرون کوچکتر کنند. با این کار آب به راحتی می تواند در محصولات نفوذ کنند و به رشد آنها کمک می کند.به مه پاش ها سیستم های بخار ساز هم گفته می شود چون اب انقدر ریز می شود که به صورت بخار از دستگاه خارج می شود.در واقع این وسیله به جای چند کارگر برای آبیاری کارایی دارد.

در مه ساز پمپ ها برای ایجاد بخار دو بخش دارند:

  • بخشی که مه و بخار را ایجاد می کند.
  •  بخشی که مه و بخار را پخش می کند.

نازل در مه پاش

در مه پاش ها از نازل استفاده شده است که در واقع عامل های اصلی پخش در هوا هستند. در انتهای هر نازل یک دریچه قرار دارد که آب را با فشار بسیار زیاد از سوراخ های ریز رد میکند و اینگونه آب به صورت بخار یا قطرات خیلی ریز در هوا معلق می شوند.در واقع اندازه ی قطرات به اندازه ی سوراخ های روی نازل است که بین ۵ تا ۷۰ میکرون است. در داخل نازل ها یک سری پیستون قرار دارد  که تا آب به حد نصاب نرسد آب را پخش نمی کنند. نازل ها بهتر است که چکه نکنند تا کارایی آن بیشتر باشد.

نازل مه پاش های صنعتی یکی از قطعات مهم مه پاش است. بدنه ی نازل از جنس های مختلفی می تواند باشد مثل برنج یا استیل یا سرامیک. نازل ها مهم ترین نقش را در ماشین آب دارند  و اگر درست در جای خود قرار نگیرند بند می شوند و در پاشش مشکل ایجاد می شود.

دیدگاه ها بسته شده است